Oproep nieuwe leden 2026-2031
Ben jij een jonge topwetenschapper of excellente kunstenaar met een brede blik en een geëngageerd hart voor wetenschap, kunst, beleid en samenleving?
Ben je begaan met thema’s als duurzaamheid, academische vrijheid, diversiteit, zorgzaamheid of wetenschapsbeleid?
Heb je zin om je handen uit de mouwen te steken en creatieve projecten (mee) op touw te zetten?
Dan is de Jonge Academie dé plek om jouw begeestering voor wetenschap, beleid en samenleving vorm te geven.
Als lid maak je deel uit van een onafhankelijk en interdisciplinair netwerk van een 50-tal jonge academici en kunstenaars waarin interactie centraal staat – tussen wetenschap en kunst, beleid en samenleving, in Vlaanderen en internationaal.
We verwelkomen kandidaten uit alle wetenschappelijke disciplines en alle vormen van kunst – literatuur, muziek, beeldende en audiovisuele kunsten, podiumkunsten, architectuur, digitale kunsten, design, toegepaste kunsten, en meer.
Belangrijker dan de expertise in je eigen vakgebied is je drive om samen te denken, te creëren en impact te hebben.
Ben jij klaar om mee het verschil te maken? Stel je kandidaat en word lid van de Jonge Academie.

Wat kan je verwachten?
Bij de JA krijg je de kans om met generatiegenoten geïnspireerd samen te werken en bij te dragen aan een omgeving waarin academische en artistieke vrijheid kan floreren. Wij bieden daarvoor:
- Een JA-community van excellente wetenschappers en kunstenaars uit de meest uiteenlopende disciplines
- Ruimte om jouw stem te laten horen in maatschappelijke en beleidsmatige debatten.
- De kans om inspirerende projecten op te starten, interdisciplinair samen te werken met fijne collega’s en naar buiten te komen met concrete resultaten, voorbij de grenzen van je eigen vakgebied.
- Unieke ervaringen, feel good momenten, een fijn netwerk, met zeker af en toe een lichter moment!
We maken dit heel concreet tijdens maandelijkse ontmoetingen, onze halfjaarlijkse tweedaagse bijeenkomsten met een publieksevenement en de online overlegmomenten van de werkgroepen.
Een lid van de Jonge Academie wordt aangesteld voor een periode van 5 jaar. Dit lidmaatschap gaat in op 1 april na de oproep tot kandidaatstelling. Lidmaatschap is kosteloos en onbetaald.
Je profiel
Wetenschappers
- zijn op het ogenblik van de aanstelling als JA-lid (1 april 2026) voor ten minste 10% als onderzoeker verbonden aan een Vlaamse universiteit, universitair ziekenhuis en/of een Vlaamse of federale wetenschappelijke instelling.
- hebben op het ogenblik van hun aanstelling als JA-lid in de regel ten minste drie en maximaal tien jaar geleden een doctoraat behaald.
Er kan afgeweken worden van dit tijdsvenster mits motivering door de kandidaat (bv. omwille van zorgplichten, moederschapsrust, carrière-onderbreking of taalbeheersing). De selectiecommissie bepaalt autonoom of de motivering in de kandidatuur redelijkerwijze in verhouding staat tot de omvang van de overschrijding. Onderschrijdingen (wetenschappers jonger dan 3 jaar na doctoraatsverdediging op 1 april 2026) worden niet aanvaard. - hebben een aantoonbare interesse voor academisch, beleidsmatig en maatschappelijk relevante thema’s en een eigen visie op de relatie tussen kunst en wetenschap (in de breedste betekenis van het woord).
Kunstenaars
- zijn professioneel actief als scheppend of uitvoerend kunstenaar en hebben op het ogenblik van aanstelling als JA-lid (1 april 2026) in de regel een leeftijd van ten minste 25 en maximum 39 jaar.
Er kan afgeweken worden van het tijdsvenster van de ontvankelijkheid mits motivering door de kandidaat (bv. omwille van zorgplichten, moederschapsrust, carrière-onderbreking of taalbeheersing). De selectiecommissie bepaalt autonoom of de motivering in de kandidatuur redelijkerwijze in verhouding staat tot de omvang van de overschrijding. Onderschrijdingen (kunstenaars jonger dan 25 jaar op 1 april 2026) worden niet aanvaard. - hebben zich (in verhouding tot het aantal jaren dat ze als kunstenaar actief zijn) in het internationale kunstcircuit weten te profileren en onderscheiden. Dit kan bijvoorbeeld blijken uit tentoonstellingen, publicaties, uitvoeringen, of uit prijzen en recensies. Ook kan blijken dat hun kunstwerken een belangrijk maatschappelijk debat op gang hebben gebracht.
- hebben bij voorkeur aantoonbare affiniteit met wetenschappelijk onderzoek (bv. artistiek onderzoek, doctoraat in de kunsten of practice-based research) en interesse in de relatie tussen kunst en wetenschap (in de breedste betekenis van het woord).
Engagement vereist
Als lid van de Jonge Academie behoor je tot een select en dynamisch gezelschap. Het lidmaatschap vergt dan ook een aanzienlijke tijdsinvestering en een uitgesproken engagement.
Het interdisciplinaire karakter van de Jonge Academie en de bijzondere dialoog tussen wetenschappen en kunsten die de JA nastreeft, vragen van kandidaat-leden de motivatie om samen te werken met wetenschappers uit andere disciplines, artistiek onderzoekers en kunstenaars, en dit tijdens maandelijkse ontmoetingen en halfjaarlijkse tweedaagse bijeenkomsten. Kandidaat-leden engageren zich om actief bij te dragen aan de projecten, evenementen en andere initiatieven.
Kandidaten worden aangemoedigd om zowel in de kandidatuur als tijdens het eventuele selectiegesprek zo concreet mogelijk toe te lichten welke bijdrage(n) zij wensen te leveren aan de Jonge Academie en haar doelstellingen.
Je dossier
Het dossier met de kandidaatstelling moet de volgende onderdelen bevatten:
- een uitgebreide motivatiebrief (2 pagina’s), met daarin
- de vermelding of je kandideert als wetenschapper of als kunstenaar
- jouw persoonlijke visie op wetenschappen, kunsten en hun onderlinge relatie, en dit vanuit autobiografisch perspectief
- hoe jij als kandidaat-lid concreet zou willen bijdragen aan de Jonge Academie
- een curriculum vitae waaruit jouw excellentie blijkt als wetenschapper of kunstenaar (2 pagina’s)
- een korte, voor een breder publiek toegankelijke samenvatting van het onderzoeksdomein of artistieke veld waarin je je beweegt (idealiter niet meer dan een halve pagina)
- een selectie van minstens één (maximum twee) werken, publicaties of verwezenlijkingen waarvan je toelicht waarom je van mening bent dat deze interessant zijn voor de missie en werking van de Jonge Academie (een halve pagina)
Het totale dossier mag niet meer dan vijf pagina’s bedragen.
Taal
Dossiers mogen in het Nederlands, in het Engels, of in een combinatie van beide talen opgesteld zijn. De kandidaat moet er zich wel bewust van zijn dat de vergaderingen en de verslagen van de Jonge Academie in het Nederlands zijn en dat het lidmaatschap van de Jonge Academie dus actieve kennis van het Nederlands vereist.
Deadline en indienen
Dien je kandidatuur in ten laatste op vrijdag 21 november 2025 (17h00 CET).
Dat gebeurt in 2 stappen:
- Invullen van het applicatieformulier (duurt minder dan 5 minuten)
- Opsturen van jouw dossier in de vorm van één PDF-document, naar het secretariaat van de Jonge Academie via oproep@jongeacademie.be.
Ten laatste op 28 november 2025 krijg je een ontvangstbevestiging — zoniet, gelieve te informeren of de kandidatuur werd ontvangen.
Procedure, timing en contact
De Jonge Academie staat zelf in voor de selectie van nieuwe leden en beoogt daarbij maximale transparantie over de selectieprocedure en -criteria.
Alle leden van de Jonge Academie zijn betrokken als reviewer van de dosssiers en ook de expertise van de alumni van de Jonge Academie wordt aangewend om de excellentie en de motivatie van kandidaturen te beoordelen.
De selectiecommissie maakt een shortlist-selectie op basis van het ingestuurde kandidaatsdossier, de schriftelijke reviews per dossier en hun eigen lezing. Maximum 20 kandidaten worden in de loop van februari 2026 uitgenodigd voor een interview met de commissie; uit deze groep wordt uiteindelijk een 10-tal nieuwe leden geselecteerd, die tijdens een publieksevenement op 3 maart 2026 plechtig worden aangesteld.
Samengevat, verloopt de procedure volgens deze timing:
- 21 november 2025, 17u00 CET: deadline voor indienen van de kandidatuur
- 26 november 2025: beoordeling van de ontvankelijkheid van de ingezonden kandidaturen
- 15 januari 2026: shortlisten van maximum 20 kandidaten
- 5 februari 2026: interview met de geshortliste kandidaten en selectie van een tiental nieuwe leden
- 3 maart 2026: plechtige aanstelling van de nieuwe leden tijdens een publiek evenement in het Paleis der Academiën in Brussel
Aan iedere universiteit organiseren we een infomoment over deze oproep.
- UHasselt: 17 oktober 2025 van 12u00-13u00 - lokaal D-F0.28 in gebouw D, Campus Diepenbeek
- VUB: 20 oktober 2025 van 10u00-11u00 - lokaal M1.56, Main Campus
- UGent: 3 november 2025 van 17u30-19u00 - Forum, Gents Universiteitsmuseum (GUM)
- Infomomenten in Antwerpen en Leuven: hou deze pagina, onze social media en berichten van je universiteit in de gaten
Als je ons wil contacteren over deze oproep, kan dat via oproep@jongeacademie.be.